KANSAINVÄLISEN PALLIATIIVISEN JA SAATTOHOIDON PÄIVÄN AVOIN YLEISÖTAPAHTUMA

KETÄÄN EI JÄTETÄ

9.10.2021 kello 10.00-12.30

Avoin ja valtakunnallinen yleisötapahtuma pidetään etäyhteyksin. Linkki tapahtumaan https://youtu.be/DFo7Nvi3vVM.

KETÄÄN EI JÄTETÄ -tapahtuman teemana on läheinen. Tapahtuma on tarkoitettu kaikille, ja se on osa World Hospice and Palliative Care Day:tä. Kansainvälisen palliatiivisen ja saattohoidon päivän organisoi Worldwide Hospice and Palliative Care Alliance. Suomessa tapahtuman järjestävät  EduPal-hanke, Suomen Palliatiivisen Hoidon Yhdistys, Suomen palliatiivisen lääketieteen yhdistys ja Suomen palliatiivisen hoidon ja lääketieteen tutkimusverkosto.

 


Ohjelma    

10.00 Tervetuloa, Tiina Saarto, ylilääkäri, HUS Palliatiivinen keskus
10.10 Läheisen tuki palliatiivisessa hoidossa, Miranda Koskinen, psykologi, Helsingin kaupunki ja HUS Syöpäkeskus
10.40 Läheinen osana kotisaattohoitoa, Hanna Hävölä, palliatiivisen hoidon eritysasiantuntija, Tampereen kaupunki
11.10 Tauko 5 min
11.15 Läheistä ei jätetä – mistä saan tukea, Heli Mikkonen, apulaisosastonhoitaja, HUS Palliatiivinen keskus
11.30 Kehtolaulu elämälle – musiikkiesitys, Anna Brummer, Helsingin Suursuon sairaalan palliatiivisten osastojen ja Terhokodin sairaalamuusikko
12.00 Yleisökysymyksiä päivän teemasta, vastaamassa palliatiivisen hoidon asiantuntijat
12.30 Päätössanat, Minna Hökkä, hankejohtaja, EduPal
Tapahtuman juontaja: Minna Hökkä, hankejohtaja, EduPal

 

TERVETULOA!


Worldwide Hospice Palliative Care Alliance on maailmanlaajuinen toimintaverkosto, joka keskittyy yksinomaan palliatiivisen ja saattohoidon kehittämiseen maailmanlaajuisesti. Verkostoon kuuluu 350 organisaatiota yli 100 maasta. Kansainvälisen päivän tavoitteena on lisätä tietoisuutta palliatiivisesta ja saattohoidosta ja näin tukea palliatiivisen ja saattohoidon toteutumista maailman laajuisesti.